Zdravotní význam použití fyzikální úpravny ANTICALC®



Významnou měrou se zvyšuje i veškerý komfort při používání vody.
Velmi málo je však znám zdravotní význam této úpravny, především v přímém srovnání s doposud hojně používanou úpravou chemickou.
Při chemickém odstranění tvrdosti vody dochází k vyjmutí vápníku a hořčíku (prvky způsobující tvrdost) z vody, což je pro pitnou vodu zcela nepřijatelné.
Fyziologický význam vápníku a hořčíku v organizmu je nenahraditelný.
Vápník je součástí kostí a zubů. Je nutný pro nervosvalovou dráždivost (snižuje ji), správnou funkci převodního systému myokardu, srdeční a svalovou kontraktilitu (stažitelnost), přenos nitrobuněčné informace a pro srážení krve. Nejznámějším projevem nedostatku Ca je osteoporóza (řídnutí kostí) a osteomalácie (měknutí kostí). Mezi méně známé, ale prokázané poruchy patří např. zvýšený krevní tlak.
Minimální denní doporučená dávka vápníku je 800 mg / osobu / den.
Hořčík hraje důležitou roli jako kofaktor a aktivátor více než 300 enzymatických reakcí včetně glykolýzy, metabolismu ATP, transportu prvků (např. Na, K a Ca) přes membrány, syntézy proteinů a nukleových kyselin, nervosvalové dráždivosti (svalové kontrakci) ad. Působí jako přirozený antagonista vápníku. Nedostatek hořčíku zvyšuje u člověka riziko různých patologických stavů jako jsou cévní spasmy, hypertenze, srdeční arytmie, arterioskleróza, akutní infarkt myokardu, pravděpodobně též diabetes II. typu a osteoporózu.
Doporučený denní příjem hořčíku činí přibližně 5-6 mg / kg / den, pro dospělého člověka (70 kg) tedy asi 350-400 mg / den.
Z uvedeného vyplývá naprostá nevhodnost použití chemického způsobu změkčování pitné vody. Navíc jejich používání vyžaduje neustálou kontrolu, měření tvrdosti na výstupu změkčováku a v případě vyčerpání kapacity katexu tzv. regeneraci. Před ní i po ní vyprání, a tak stále dokola. Většinou není tato kvalifikovaná obsluha k dispozici, v důsledku čehož tak paradoxně dochází k vyplavování vápníku i hořčíku. Výsledkem je voda na výstupu tvrdší než na vstupu. Tím ztrácí tato metoda už úplně svůj význam.
Katexové změkčovací filtry mají své místo v technických zařízeních, nikoliv však tam, kde teče pitná voda!
Jejich stále přetrvávající a nepochopitelné používání v hotelích, nemocnicích, DD, ÚSP i u soukromých osob je velmi rizikové a může vést až k vážným poruchám zdraví.
Naproti tomu fyzikální úpravna ANTICALC® ponechává ve vodě všechny prvky v nezměněném množství a lze ji i z tohoto hlediska jen a jen doporučit.
ANTICALC® a legionela
Fyzikální úpravna ANTICALC® byla vyvinuta jako vysoce účinná úpravna minerálních látek obsažených v TUV i pitné vodě. Jedná se pravděpodobně o nejúčinnější řešení zabraňování tvorbě vodního kamene současné doby.
Princip činností tkví zjednodušeně v tom, že ANTICALC® vytváří pomocí sestavy různě silných a různě orientovaných permanentních magnetů přesně definované magnetické pole, kterým protéká veškerá voda do objektu. Voda, která tímto polem proteče, je upravená a technicky se chová se jako měkká.
V průběhu používání této úpravny byly zaznamenány i další pozitivní efekty v takto upravené vodě. Jedním z nich je skutečnost, že zmíněné fyzikální magnetické pole sterilizuje bakterie ve vodě přítomné. Sterilizuje – nikoliv likviduje. To znamená, že bakterie v takto upravené vodě zůstávají, ale již nejsou schopny dalšího pomnožování. Toto je zcela evidentní například při úpravě vody v bazénech nebo nádobkách splachovadel WC. V neupravené a neošetřené vodě se bakterie množí a umírají. Mrtvé bakterie pak slouží jako „potrava“ pro tvorbu řas, které jsou základem pro tzv. biomasu v nádobách na vodu (sliz v nádobkách splachovadel nebo zelené řasy v bazénech). Jestliže vodu upravíme úpravnou ANTICALC®, v nádobkách ani bazénech se řasa téměř nevyskytuje (nemá se čím živit). Toto bylo potvrzeno i řadou soukromých měření a šetření v rozvodech pitné vody.
Co tedy můžeme očekávat v případě hrozby bakterie legionely.
Zde jsou základní tři zdroje problémů jako u jiných bakterií: Vniknutí bakterií do systému, 2. teplota vody, 3. potrubí a zákoutí uvnitř potrubí znečištěné vodním kamenem tj. prostředí, které je ideálním pro jejich růst a pomnožování.
1. Bakterie, které projdou úpravnou na vstupu do systému budou sterilizovány (nebudou už mít schopnost se pomnožovat) a vzhledem k jejich krátké životnosti se stává jejich nebezpečnost zanedbatelnou.
2. Vzhledem k tomu že ideální teplota k výskytu bakterie je 25 - 50 st. C, musí se úprava vody zaměřit i na rozvody teplé vody (nejen pitné studené).
3. Jednou z hlavních příčin výskytu legionely v systému je jeho znečištění vápenatými úsadami. ANTICALC® zde velmi významně působí – a to svoji hlavní funkcí, tj. zabránění tvorbě vodního kamene a postupnému vyčištění vodovodního systému od tvrdých úsad a usazenin. Nejen jednorázovému vyčištění, ale udržování celého systému v permanentní čistotě.
Tam kde jsou obavy z výskytu bakterie Legionella pneumophylis v systému, jednoznačně doporučujeme na vstup do systému zabudovat fyzikální úpravnu vody ANTICALC®. Jednak jako prevenci a především jako primární opatření - udrží systém čistý, bez úsad vodního kamene.
A dále jako sterilizaci případně vniknuvších bakterií do systému. Účinná ochrana proti přítomnosti bakterie však nemůže spočívat jen na úpravně ANTICALC®. Zcela jistě jsou potřebná i další, běžně známá opatření podle konkrétní situace. Žádné opatření (snížení teploty vody, pravidelná desinfekce systému apod.) však nemohou být zcela účinná, jestliže systém je zanesen tvrdými pórovitými vápenatými usazeninami vodního kamene s nesmírnou plošnou velikostí svého povrchu. Čistota systému, kterou ANTICALC® zajistí, je první podmínkou vypořádání se s touto nebezpečnou bakterií.
Na bakterie, které jsou již v systému, nemá ANTICALC® žádný vliv.
Chcete-li se dovědět více, neváhejte nás kdykoliv kontaktovat. Jsme zde pro vás.